پارسی خوان

مرجع بلاگر ایران - جدید ترین ها از وبلاگ های پارسی

به پارسی خوان بزرگترین مرجع بلاگر ایرانی خوش آمدید!
لازم به ذکر است پارسی خوان هیچ مسئولیتی در قبال محتوی منتشر شده در وب سایت را ندارد و مسئولیت محتوی بر دوش وبلاگ منتشر کننده آن مطلب میباشد!
لذا خواهشمند است در صورت مشاهده هرگونه محتوی مجرمانه از طریق بخش ثبت شکایات به ما در جهت حذف آن کمک کنید.
هدف پارسی خوان این است تا وبلاگ نویسان ایرانی بهتر دیده شوند و سریع تر پیشرفت کنند.

ثبت شکایت

question_answer دستگاه ماینر

در کنار رشد قیمت بیت کوین در سال 2019 که در عرض چهار ماه از 3,500 دلار در ماه فوریه به 12,689 دلار در ماه ژوئن رسید، بخش‌هایی از بازار کار مرتبط با ارزهای دیجیتال و بلاک چین نیز فعال ظاهر شدند. تقاضا برای وکلای بلاک چین به صورت قابل توجهی افزایش یافته است، فیس‌بوک فعالانه در حال استخدام نیروهای جدید است و ایالات متحده از منظر فرصت‌های شغلی مرتبط با این زمینه تمامی رکوردها را شکسته است. با این حال، تصویر کلی بسیار مبهم است.

کوین تلگراف در تازه‌ترین مقاله خود به بررسی جامع بازار کار حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال پرداخته است.

آمریکا در صدر استخدام‌های بلاک چینی

بر اساس گزارش سه ماهه اول سال 20 که آپ‌ورک (Upwork)، بزرگ‌ترین شبکه فریلنس (دورکاری) جهان، منتشرکرد، دانش فناوری بلاک چین درصد تخصص‌هایی قرار دارد که بیشترین سرعت افزایش تقاضا را به خود اختصاص داده‌اند. آمار و ارقام ارائه شده توسط شرکت بین‌المللی استخدام هایرد (Hired) حاکی از آن است که تقاضای جهانی برای مهندس بلاک چین در طول سال گذشته با رشدی 517 درصدی مواجه شده است.

در سال 2019، روند درخواست برای متخصصانِ این‌چنینی تغییر چشمگیری نداشته است. کلمه بلاک چین» در بازار کار هنوز هم بر سر زبان‌هاست، همان‌طور که در اوایل قرن 21 نسبت دادن کلمه ابری» (Cloud) به هر شغلی متداول بود. شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند همراه با جریان حاضر پیش بروند، فرصت‌های شغلی بیشتر و بیشتری را ارائه می‌کنند و هنوز تعداد متخصصان در این زمینه کفاف بازار کار را نمی‌دهد.

بر اساس آخرین داده‌های سایت بین‌المللی جستجوی شغل لینکدین (LinkedIn)، تعداد کل فرصت‌های شغلی در دسترس و مرتبط با بلاک چین و ارزهای دیجیتال ماینر و 

دستگاه ماینراز ماه دسامبر سال 20 (آذر 97) تاکنون نه تنها کاهش نیافته بلکه با افزایش نیز مواجه شده است. در مجموع، از اواخر جولای (مرداد) 2019، شرکت‌ها 16,668 فرصت شغلی ارائه کردند که 2 درصد بیشتر از سال گذشته بود.

 

تعداد شرکت‌های آمریکایی که به استخدام متخصصان بلاک چین می‌پردازند بیشتر شده است. ایالات متحده در زمینه ارائه فرصت‌های شغلی بلاک چینی هم‌چنان بدون رقیب و پیشتاز است و حتی در سال 2019 رکورد سال گذشته را نیز شکسته است. بر اساس داده‌های وب‌سایت کاریابی گلس‌دُر (Glassdoor)، از اواخر ماه جولای 2019، شرکت‌های آمریکایی 2,907 فرصت شغلی را در این وب‌سایت قرار دادند که نسبت به سال 20 رشدی 40 درصدی را تجربه کرده است. در واقع کارشناسان با اشاره به افزایش تقریبا 2 برابری پشنهادهای شغلی بلاک چینی این رشد را تایید کردند.

بر اساس داده‌های ما، بازار کریپتو و بلاک چین در ابتدای مسیر خود قرار دارند و این حوزه به سرعت در حال رشد است. از فوریه 20 تا فوریه 2019، ما شاهد این واقعیت بودیم که سهم فرصت‌های شغلی ارائه شده در آمریکا که مرتبط با ارز دیجیتال، بلاک چین و بیت کوین بودند، 90% بیشتر شد.

اما از طرف دیگر، طبق گزارشی که تحلیل‌گران وب‌سایت ایندید (Indeed) به کوین‌تلگراف ارائه دادند، در مقایس جهانی از سال 20 تا 2019، سهم شغل‌هایی که شامل کلمات بلاک چین» و ارز دیجیتال» بودند نسبت به کل بازار کار، به میزان 12% کاهش یافته است.

این کاهش در پیشنهادهای شغلی برای متخصصان و کارشناسان بلاک چین توسط منابع کاریابی و استخدام بزرگ دیگری همچون گلس‌در و انجل‌لیست (AngleList) نیز تایید شده است که هر کدام به ترتیب کاهشی 11 و درصدی را نشان می‌دهند.

جستجوی مردم برای مشاغل بلاک چینی نسبت به سال 20 نصف شده است. بر اساس داده‌هایی که توسط تحلیل‌گران سایت ایندید جمع‌آوری شده است، سهم جستجو برای مشاغل مرتبط با بلاک چین و ارز دیجیتال نسبت به کل بازار کار، در طول سال گذشته 52% کاهش یافته است.

کارشناسان همچنین از ارتباط مستقیمی که بین قیمت بیت کوین و تعداد افرادی که به دنبال مشاغل این چنینی هستند پرده برداشت:

بیت کوین در دسامبر سال 2017 به بالاترین قیمت تاریخ خود رسید و در فوریه 2019 تنها 37% ارزشی که در سال گذشته کسب کرده بود را حفظ کرد. جستجوی مشاغل مربوط به بیت کوین، بلاک چین و کریپتو با تغییرات قیمت بیت کوین رابطه مستقیم دارد.

کارمندان تمام وقت در ارجعیت

تعداد شغل‌های دورکاری در زمینه فناوری بلاک چین، از سال 20 تاکنون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است: 25 فرصت ارائه شده در سال 2019 در برابر 127 در سال 20. ایلامینیتز (Illuminates)، شرکتی که در حال توسعه پلتفرم غیرمتمرکز روابط تجاری است، معتقد است در بین دوطلبان و کارجویان نیز گرایش مشابهی وجود دارد. این شرکت در صحبت‌های با کوین‌تلگراف گفت:

حتی در استارتاپ‌ها و مشاغل نوپا نیز شاهد کاهش در قسمت دورکاری هستیم و تنها 29.5% از فرصت‌های شغلی برچسب دورکاری دارند. به نظر ما این وضعیت و شرایط به پیمان‌کاران غیرحرفه‌ای با پرونده و نمونه‌کاری‌های ساختگی، مشکلات مربوط به شراکت‌ها، روابط بنیان‌گذاران، وعده‌های دروغین و تاخیر درپرداخت مرتبط است و مطمئنا این مشکلات در حوزه سرمایه‌گذاری، استارتاپ‌های حبابی و افرادی که با هدف پول‌شویی کسب‌وکار جدید راه‌اندازی می‌کنند نیز وجود دارد. و این تنها یک مشکل محلی و منطقه‌ای نیست، هر شرکت یا هر بنیان‌گذاری، حداقل یک بار این شرایط را تجربه کرده است.

درآمد متخصصان بلاک چین چقدر است؟

با بررسی داده‌های تلفیقی جمع‌آوری شده توسط گلس‌در و ایندید، حقوق متخصصان بلاک چین نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

بر اساس داده‌های گلس‌در، محدوده حقوق‌های عنوان‌شده بین 17,000 تا 271,000 دلار در سال متغیر است. تحلیل و بررسی شرکت بلاک چینی تک‌اطلس (TeQatlas) نشان می‌دهد که بیشتر حقوق‌های پیشنهادی این دسته از مشاغل در محدوده 81,000 تا 144,000 دلار در سال قرار دارد. دامنه دستمزد بر اساس داده‌های ایندید اما 75,000 تا 90,000 دلار در سال بود که میزان متوسط آن 82,500 دلار است. در مقایسه با سال گذشته، گلس‌در گزارشی در ماه آگوست سال 20 متوسط درآمد متخصصان بلاک چین را 84,884 دلار اعلام کرد.


منبع: Cointelegraph

بنابراین، شاخص حقوق در سال 2019 تحت تاثیر کاهش قیمت‌ها و یا افزایش تعداد کارجویان اهل آسیای جنوبی (هند، نپال، پاکستان و …) که در سایت‌هایی مانند آپ‌ورک حاضرند به ازای دریافت 10 الی 20 دلار در ساعت خدمات ارائه ‌دهند، قرار نگرفت.

این در حالی است که متوسط قیمت‌های پیشنهادی متخصصان آمریکا در این سایت‌ها 100 دلار در ساعت و حتی بیشتر تعیین می‌شود. از تاریخ 28 جولای سال 2019، استخدام توسعه‌دهنده فول استک هندی مقرون ‌به ‌صرفه‌ترین نوع شناخته شده است. چرا که یک کارجوی دورکار هندی حاضر است به ازای هر ساعت کار کردن در این زمینه تنها 3 دلار دریافت کند. بالاترین قیمت برای کار فریلنس در فضای ارز دیجیتال نیز به وکلای حوزه بلاک چین و حقوق معنوی و ارز دیجیتال در آمریکایی تعلق دارد که 200 دلار در ساعت است.


منبع: Cointelegraph

محققان شرکت تک‌اطلس فرصت‌های شغلیِ در دسترس مرتبط با بلاک چین در سال جاری را تحلیل کردند. با استناد به این بررسی، بیشترین حقوق هنوز هم در ایالات متحده (به طور متوسط 109,773 دلار) پرداخت می‌شود و پس از آن با کمی اختلاف (98,500 دلار) متخصصان آسیایی قرار دارند، در حالی که میانگین حقوق کارمندان اروپایی 57,500 دلار و 30% کمتر از آمریکایی‌هاست. این در حالی است که ممکن است متقاضیان کار از کشورهای دیگر با تمایل برای کارکردن از راه دور، شغل با درآمد بالاتری پیدا کنند.


منبع: Cointelegraph

برنامه‌نویس‌ها؛ مهم‌ترین گروه

بخش عمده‌ی بازار مشاغل بلاک چین و ارز دیجیتال همچنان روی توسعه‌دهندگان متمرکز است و بیشترین تقاضا نیز مربوط به این حوزه است. گزارش مشاغل نوظهور ایالات متحده» که لینکدین در سال 20 منتشر کرد نشان می‌دهد که تقاضا برای استخدام توسعه‌دهندگان بلاک چین نسبت به سال قبل از آن 33 برابر شده است.

در اکتبر سال 20، بر اساس داده‌های جانکو اسوشیتز (Janco Associates)، شرکت مشاوره‌ای که بررسی‌های مربوط به حقوق را انجام می‌دهد، متوسط حقوق یک توسعه‌دهنده بلاک چین 127,000 دلار در سال گزارش شده است.

با نگاهی به آمار و ارقامی که توسط شرکت کاریابی هایرد ارائه شده است، می‌توان دریافت که میزان درآمد توسعه‌دهندگان بلاک چین بسته به منطقه بین 67,000 تا 155,000 دلار در سال متغیر است.

در اوایل سال 2019، شرایط کمی تغییر کرده است. در ژانویه، درآمد سالانه متوسط برای توسعه‌دهندگان بلاک چین 132,000 دلار بود و باتجربه‌ترین توسعه‌دهندگان 176,000 دلار و یا بیشتر درآمد کسب کردند.

با این حال، 6 ماه بعد، در تاریخ 22 جولای 2019، با بررسی داده‌های شرکت کاریابی زیپ‌ریکروئیتر (ZipRecruiter) متوسط حقوق سالانه یک توسعه‌دهنده بلاک چین در ایالات متحده کمی کاهش یافت و به 126,020 دلار در سال رسید و این رقم 1 الی 5 درصد کمتر از سال گذشته است.

در عین حال، اگر به محبوب‌ترین فرصت‌های شغلی همین وب‌سایت نگاهی بیندازید درخواهید یافت که در 75% از موارد شرکت‌ها حاضر به پرداخت 136,000 دلار در سال هستند و این عدد حتی از حقوق‌های سال 20 نیز بیشتر است.

با این وجود به نظر می‌رسد شانس پیدا کردن شغلی نیم میلیون دلاری نسبت به دو سال قبل، چندانه واقع‌بینانه نیست، چرا که بررسی‌ها حاکی از آن است که بازه متوسط پرداخت برای یک توسعه‌دهنده بلاک چین تغییرات چندانی ندارد. این مساله نشان‌دهنده این است که صرف نظر از موقعیت مکانی، حتی با وجود چندین سال تجربه، شانس و فرصت زیادی برای افزایش دستمزد و ترقی وجود ندارد.

علاوه بر این، تحلیل‌گران ایلامینیتز در رابطه با وارد شدن خیل عظیمی از توسعه‌دهندگان مناطق محروم مانند نیجریه، پاکستان، هند و کنیا به بازار کار که قیمت و همچنین کیفیت کار بسیار پایینی ارائه می‌کنند، هشدار دادند. به گفته کارشناسان، این روند، کاهش تقاضا برای توسعه‌دهندگان دورکار را به همراه دارد.

نقش برجسته یک وکیل آشنا با بلاک چین

 

به گفته برایان برلنت (Brian Burlant)، مدیرعامل شرکت کاریابی حقوقی میجر، لیندسی اند افریکا (Major, Lindsey & Africa)، تقاضا برای کارشناسان حقوقی‌ای که در امور بلاک چین تخصص دارند دائما در حال افزایش است و یافتن چنین کارمندانی کار ساده‌ای نیست.

واقعیت این است که پیدا کردن حقوق‌دان‌هایی که می‌دانند بلاک چین چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود، به خصوص در بحث ارزهای دیجیتال، بسیار دشوار است. در حال حاضر، شرکت‌هایی که فعالیت‌های آن‌ها مرتبط با پول دیجیتال است بیشتر از هر زمان دیگری باید با قانون‌گذاران سر و کله بزنند و به همین دلیل تقاضا برای وکیل [در این حوزه] به شدت افزایش یافته است.

به عنوان مثال، صرافی شناخته‌شده‌ی کوین بیس (Coinbase)، حاضر است برای سِمت مشاورِ معاون ارشد در بخش قانون‌گذاری که مسئولیت آن مدیریت روابط شرکت با قانون‌گذاران فدرال از جمله کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) است، سالانه 386,000 دلار بپردازد.

بسیاری از وکیل‌هایی که در نهایت وارد صنعت بلاک چین می‌شوند، افراد حرفه‌ای و کاربلدی هستند که با مسائل حقوقی قانون‌گذاری فناوری دفترکل توزیع‌شده (DLT) و ارزهای دیجیتال در سطوح دولتی همکاری کرده‌اند و یا کارشناسانی‌اند که می‌دانند دارایی‌های دیجیتال چگونه کار می‌کنند.

ماری یانگ (Mary Young)، یکی از شرکای گروه مشاور حقوقی Zeughauser، در رابطه با اظهار نظر برلنت در مورد فرصت‌های کاری برای چنین متخصصانی، اظهار داشت:

وکلای بلاک چین از دسامبر سال 2017 تاکنون بسیار شناخته‌شده و معروف شدند و زمانی که قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال سقوط کرد، بسیاری از این متخصصان بی سر و صدا از حوزه بلاک چین خارج شدند و به شرکت‌های قبلی خود برگشتند و موج مشابهی از ورود و خروج متخصصان پیش‌تر و در جریان حباب دات کام سال 1990 مشاهده شد.

جیک چرونسکی (Jake Chervinsky)، یک کارشناس حقوقی، خاطرنشان کرد که وکیل مدافعان حقوقی غالبا هنگامی که روی موضوعات و پرونده‌های مختلف کار می‌کنند نام مستعار انتخاب می‌کنند. با توجه به توییت او:

اخیرا شنیدم که کسی از نام مستعار اسکچی» (Sketchy) استفاده کرده است. کاملا با این قضیه مخالفم. نام‌های مستعار غالبا برای امنیت و ایمنی بسیار حیاتی و مهم هستند و می‌توانند بین آزادی بیان و یا خفقان تفاوت ایجاد کنند.

استفاده از نام مستعار را با می‌توان با پذیرفتن این واقعیت که همه وکیل‌ها و حقوق‌دانانی که با مسائل مربوط به بلاک چین و ارز دیجیتال سر و کار دارند، نمی‌خواهند که ارتباطشان با این نوع کسب‌وکار آشکار شود توجیه کرد و این بدان معناست که پیدا کردن چنین افرادی برای آژانس‌های کاریابی و استخدامی سخت می‌شود.

بیت کوینِ گران‌تر، حقوق بیشتر

 

کسانی که دستمزدشان به صورت ارز دیجیتال پرداخت می‌شود، حتی اگر در کار خود ترفیع نگیرند نیز حقوقشان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. برای مثال، متخصصانی که حقوق 2,000 دلاری ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه سال گذشته میلادیِ خود را ذخیره کرده باشند، با توجه به افزایش قیمت بیت کوین آن 6,000 دلار 3 و نیم برابر شد و حالا 21,000 دلار پول دارند.

عمومیت و محبوبیت دریافت حقوق به ارز دیجیتال با آمار ارائه‌شده توسط بیت‌ویج (Bitwage)، سرویسی که به شرکت‌ها برای پرداخت حقوق کارمندانشان به ارز دیجیتال خدمات ارائه می‌دهد، تایید شده است. بر اساس گزارش‌ها و اطلاعاتی این سرویس، در حال حاضر، ماهانه 2.5 میلیون دلار برای دستمزد پیمان‌کاران و کارمندان تمام وقت پرداخت می‌شود و مجموع ارزش ارزهای دیجیتال‌ای که از طریق این سرویس به کارمندان پرداخت شده است از 31 میلیون دلار در سال 20 به 50 میلیون دلار در جولای 2019 رسیده است.

علاوه بر این، ابَر شرکت‌هایی مانند آمازون، گوگل و اپل نیز کارمندانی دارند که از خدمات سرویس بیت‌ویج برای تبدیل خودکار حقوق نقدی خود به ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. در واقع بیت‌ویج، این امکان را فراهم می‌کند تا شرکت‌ها و متخصصان به صورت کاملا قانونی از پرداخت ارزهای دیجیتال استفاده کنند. در ایالات متحده، شرکت‌ها حتی می‌توانند برای تسویه مالیات و از ماه ژانویه برای پوشش بیمه درمانی نیز از ارز دیجیتال استفاده کنند.

غول‌ها در حال استخدام نیرو

علیرغم ناپایداری در بازار ارزهای دیجیتال، شرکت‌های جهانی پتانسیل زیادی در فناوری بلاک چین سراغ دارند. سال 2019، شرکت‌ها در افتتاح و گسترش دفاتر و استخدام نیرو در زمینه مرتبط با پژوهش و توسعه رکورد شکستند.

طبق گفته انجل‌لیست، در حال حاضر تنها در آمریکا حداقل 1,500 استارتاپ کریپتویی که در مجموع توانستند از طریق ICO یا همان عرضه اولیه سکه 3.7 میلیارد دلار جذب سرمایه کنند، به دنبال جذب نیروی جدید هستند.

از میان فعال‌ترین شرکت‌ها در این زمینه می‌توان از آی‌بی‌ام IBM، سیسکو (Cisco) و اکسنچر (Accenture) نام برد که روی هم 1,000 فرصت شغلی در دسترس را به خود اختصاص دادند

 دستگاه ماینر.

بالاترین دستمزدها توسط شرکت‌های تخصصی و انحصاری در زمینه بلاک چین و ارز دیجیتال پرداخت می‌شود، در حالی که سایر شرکت‌ها نه تنها در حال رشد هستند، بلکه حقوق کارمندان خود را به ارز دیجیتال پرداخت می‌کنند. به عنوان مثال، صرافی کراکن (Kraken)، ادعا می‌کند که در ماه آوریل حقوق 250 نفر از کارمندان خود را به بیت کوین پرداخت کرده است و تقاضا برای دریافت حقوق به ارز دیجیتال رو به افزایش است.

 

در حال حاضر، کراکن حدود 800 کارمند دارد. بنابراین با محاسبه‌ای سرانگشتی می‌توان دریافت که حدود 30% از کارمندان آن بیت کوین را به عنوان دستمزد خود دریافت می‌کنند. اما نکته قابل توجه اینجاست که این تنها صرافی‌ای نیست که حقوق‌ها را به صورت ارز دیجیتال می‌پردازد. بلکه بر اساس گزارشی که در سال 20 منتشر شد، 90% کارمندان بایننس نیز حقوق خود را به صورت ارز دیجیتال دریافت می‌کنند.

به تازگی در دفتر مرکزی فیس‌بوک تعداد زیادی شغل بلاک چینی ثبت شده است. در ماه مارس 2019، در گزارشی عنوان شد که وب‌سایت مشاغل فیس‌بوک، 22 فرصت شغلی جدید را منتشر کرد و به طور فعال برای گسترش بخش جدید بلاک چین خود به استخدام کارشناسان این حوزه که عموما در زمینه برنامه‌نویسی و مدیریت تخصص دارند روی آورد.

مشاغل بلاک چینی ماندگارند

این مسئله بدان معنا نیست که گیک‌های بلاک چین و معامله‌گران ارز دیجیتال قرار است جای ما را بگیرند و به دنبال شغل‌های ما هستند، اما بازار کار احتمالا شاهد رشد مداوم در زمینه مرتبط با دفترکل توزیع‌شده و ارز دیجیتال خواهد بود.

با این حال، اگر بازار ارزهای دیجیتال به شدت سقوط کند، ممکن است میزان جستجو برای شغل‌های از این دست نیز کاهش یابد. تل وینیک (Tal Vinnik)، استراتژیست محتوا در ایندید پرایم (Indeed Prime) که یک سرویس معرفی افراد حرفه‌ای و واجد شرایط در حوزه فناوری به برندهای پیشرو و استارتاپ‌هاست، پیش‌بینی می‌کند:

برای اولین بار، تعداد مشاغل به ازای هر یک میلیون نفر از تعداد جستجوها در میلیون پیشی گرفت. منطقی است فرض کنیم که اگر قیمت بیت کوین دوباره به طرز چشمگیری سقوط کند، کاندیدی که به دنبال یک شغل بلاک چینی است رقابت کمتری را تجربه خواهد کرد. همچنین به نظر می‌رسد نداشتن مهارت کافی در راه‌اندازی تشکیلات جدید، طی 3 سال گذشته مرتفع شده باشد و کارآفرینان در این حوزه به بلوغ رسیده باشند.

وضعیت مشابهی ممکن است بر روند دریافت حقوق به صورت ارز دیجیتال تاثیر بگذارد. به طور کلی، پرداخت‌های بیت کوین در مقطع زمانی‌ای که قیمت‌ها پایین بود بسیار معمول و محبوب بود. اما پس از افزایش چشمگیر ارزش ارزهای دیجیتال، ممکن است این نوع از پرداخت به دلیل ریسک سقوط عمده دیگر جذاب به نظر نرسد.

کلمات کلیدی: سال ,بلاک ,چین ,دلار ,دیجیتال ,ارز ,بلاک چین ,ارز دیجیتال ,در سال ,دلار در ,شده است ,بر اساس داده‌های ,قیمت بیت کوین ,به صورت ارز ,متخصصان بلاک چین

clear_all آخرین مطالب این وبلاگ

clear_all آخرین ارسال ها

keyboard_arrow_up